STOCKHOLM. Daler 1535. Ettårstyp. SM 110a. JH 6. 29,09 g. R. Obetydliga rispor, i övrigt ett tilltalande exemplar med vacker patina. Insignificant scratches, nevertheless a pleasant specimen with beautiful patina.
Ex Per-Otto Nordin (Münzen und Medaillen auktion 80, nr 1); Ex Sven Svensson (Hirsch auktion 2, nr 232).

Grade: 1+ (VF)
Budgivning avslutad Avslutat rop

Budgivning

  • 163
    230 000 kr
    Lör 28 2024
  • 0
    225 000 kr
    Lör 28 2024
  • 0
    220 000 kr
    Lör 28 2024
  • 0
    215 000 kr
    Lör 28 2024
  • 0
    210 000 kr
    Lör 28 2024
  • 0
    205 000 kr
    Lör 28 2024
  • 0
    200 000 kr
    Lör 28 2024
  • 0
    195 000 kr
    Lör 28 2024
  • 0
    190 000 kr
    Lör 28 2024
  • 0
    185 000 kr
    Lör 28 2024
Visa alla

Auktionsinformation